(6 listopada 2023)
Przedwojenny plan osiedla przewidywał budowę obiektów sportowych na działce (wykupionej przez pierwszych właścicieli Boernerowa) w trójkącie ulic: Kaliskiego – Radiowa – Kutrzeby. Nie zostały zrealizowane z powodu wybuchu II wojny światowej.
Po wojnie mieszkańcy zorganizowali sobie ziemne boisko do piłki nożnej na niezbudowanej działce w kwadracie ulic: Ebro – Thomméego – Akantu -Westerplatte. Boisko przetrwało do 2006 roku. Korzystali z niego nie tylko mieszkańcy, ale także uczniowie boernerowskiej szkoły.
W 2004 roku pojawiła się ze strony bemowskiego urzędu inicjatywa budowy, w miejscu osiedlowego boiska, sali gimnastycznej dla szkoły. Mieszkańcy oprotestowali pomysł likwidacji ich boiska. Proponowali aby boisko pozostało na swoim miejscu, a sala gimnastyczna została wybudowana na działce szkolnej, tuż przy dużym budynku. Ówczesny burmistrz obiecał solennie mieszkańcom, że w zamian za utratę osiedlowego boiska mieszkańcy i ich dzieci będą mogli swobodnie korzystać, po godzinach lekcyjnych oraz w dni wolne od pracy szkoły, ze szkolnej sali gimnastycznej oraz boisk szkolnych.
Obietnic Burmistrz (Zarząd Dzielnicy Bemowo) nie dotrzymał. Mieszkańcy nie mają dostępu do skomercjalizowanych boisk szkolnych oraz sali gimnastycznej. Osiedle straciło swoje boisko, w zamian nie dostało nic. Teraz władze dzielnicy (miasta) mają drugą szansę.
Jest działka, na której można wytyczyć boisko w ramach ekologicznego i ekonomicznego naturalnego terenu zabaw sportowych. Warunkiem przywrócenie osiedlu jego własności (użytkowania), terenu po przedwojennym „Dziecińcu”.
(LL)
- Dodatkowe info: Normalność urbanistyczna
- Sport i rekreacja na Boernerowie – niedotrzymane obietnice
- Dlaczego spotkanie może być trudne?
- Teren osiedlowych gier i zabaw sportowych
- Felieton ZE SPOTKANIA
- 2%, czyli symetryzm, manipulacja, a może niekompetencja?
- „Fit & Fun z Piłką Nożną” – zalecany przez kardiologów
- Potencjał osiedla Boernerowo nadal niszczony 40-letnim nowotworem stanu wojennego!
- „Z osiedlowego mienia ocalało tylko to, co obronili i uratowali sami mieszkańcy”
- Legislacyjna historia terenów Boernerowa