ekonomiczny i ekologiczny teren aktywizacji i integracji mieszkańców osiedla

Dodatkowe info: Normalność urbanistyczna

(6 listopada 2023)

„Dzieciniec” oznaczony na poniższym planie literą „d” stanowił istotny dla osiedla, celowo zaprojektowany element urbanistyczny, który miał za cel, poprzez zagwarantowanie miejsca spotkań najmłodszych obywateli wspólnoty, siłą rzeczy integrować pozostałe pokolenia mieszkańców, którzy ze względu na stosunkowo spory rozmiar osiedla i indywidualną zabudowę, nie mieli zbyt wielu okazji na bliższe poznanie się w luźnej, pełnej życia i świeżego powietrza przestrzeni. „Dzieciniec” i całe osiedle Boernerowo to doskonała ilustracja tego, jak zmieniało się myślenie o miejskim habitacie architektów i urbanistów lat 30-tych XX wieku.

Literą „d” na planie osiedla Boernerwo (rok 1938) oznaczono teren „Dziedzińca”.

Obecnie, w ramach przywracania historycznemu osiedlu Boernerowo jego dawnej, jakże i obecnie słusznej koncepcji, trzeba podejmować wszelkie nadarzające się okazje, by powrócić do normalności, by usunąć wszelkiego typu nowotwory zawleczone w osiedle tragicznymi wydarzeniami z dziejów Polski, Polek i Polaków.

„Dzieciniec”, jego losy są dobrym dziejów tych przykładem. Zbombardowany już 1 września 1939 w ramach nalotu Luftwaffe na Transatlantycką Radiostację Babice-Boernerowo, obdarty ze swojej połowy przez budowę lotniska, ograbiony z pozostałych gruzów, dziko zarośnięty, służył dzieciakom Boernerowa swoją „dziczą i tajemniczością”. W roku 1982 w stanie wojennym zagrabiony przez PRL-owski reżim, ogrodzony, zazłomowany, utytłany smarami i paliwem, w tym roku otrząsa się z błota historii i POWRACA DO OSIEDLA z nowymi wyzwaniami!

↑ Interaktywna mapa lokalizacji dawnego „Dziecińca” czyli np. eko-boiska – NAMAWIAMY DO POMYSŁÓW I UDZIAŁU W SPOTKANIU

Ciekawostka historyczna związana z działką „Dziecińca” w roku 1960


PODAJ DALEJ za pomocą: