Felieton sprawozdawczy Lowisy Lermer. Wpis 04 stycznia 2024
W nawiązaniu do spotkania jakie odbyło się w dniu 3 stycznia 2024 w Ratuszu Dzielnicy Bemowo na temat działki nr 7/1 pragnę uszeregować informacje, jakie przekazałam ustnie, a które pozwolą rozwiać zgłaszane wątpliwości ze strony Pani Burmistrz.
DZIAŁKA nr 7/1 AKTY PRAWNE i DOKUMENTY
- „Rozporządzenie Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 21 października 1932 r. o sprzedaży gruntu państwowego w gminie Blizne w powiecie warszawskim” (Dz.U/1932 poz.786”
- „Ustawa z dnia 15 lutego 1933 roku o sprzedaży gruntu w gminie Młociny powiatu warszawskiego” (Dz.U/1933 poz.119)
- „Osiedle Boernerowo”- Warszawa 1939 Wydawnictwo Towarzystwa Popierania Budowy Własnych Domów Pracowników Służby Łączności w Warszawie.<link do skanu publikacji>
Wyżej wymienione dwa akty prawne wraz z ww. pozycją wydaną przez organizatora budowy osiedla zaświadczają o nabyciu 5 ha 9442 m2 wskazanego gruntu pod budowę osiedla, a także o tym, że koszty zakupu gruntu oraz budowy osiedla, wraz z infrastrukturą zostały rozłożone na wszystkich właścicieli nieruchomości. Plan osiedla uwidacznia teren „Dziecińca”. (zob. górna, prawa część).
Dokumenty dot. wysiedlenia mieszkańców znajdują się w Archiwum m.st. Warszawy pod sygn. 603 „Spis sprawozdawczo-odbiorczy materiałów archiwalnych Dzielnicowej Rady Narodowej i Prezydium DRN Warszawa-Wola, Wydział Spraw Wewnętrznych „Wywłaszczenia na terenie dzielnicy 1952-1953”
W wyżej wymienionych dokumentach brak jest śladu po wywłaszczeniu terenu „Dziecińca”. Prawdopodobnie nigdy nie został wywłaszczony. Proszę sprawdzić w Hipotece akt notarialny „Dziecińca”.
Dokument jakimi posługują się członkowie „Razem z Kaliskiego”, jakoby uzyskali zgodę Prezydenta Miasta na zajęcie działki wskazuje, że otrzymali zgodę na zajęcie bliżej nieokreślonego/ nieoznaczonego terenu „od bocznicy do granicy lotniska”. Nikt tego terenu nie wytyczył geodezyjnie, nie oznaczył znakami geodezyjnymi, nie ma żadnego protokołu przekazania. O teren wystąpiła JN MSW, ale został zajęty nie przez ww. jednostkę, tylko przez grupę funkcjonariuszy, dla prywatnych celów, a nie na potrzeby jednostki. W dodatku zajęli oni teren pasa leśnego pomiędzy przedłużeniem ul. Kaliskiego a ul. Telefoniczną i pozostały, po dokonanemu w 1949 r zajęciu na potrzeby lotniska, teren b. „Dziecińca”. Wyżej wymieniony dokument nie wspomina ani o lesie i nie zezwala na jego wycięcie, nie wspomina także o terenie byłego ”Dziecińca”. Proszę go uzyskać i przeczytać ze zrozumieniem.
Dokument jakim posługują się członkowie „Razem z Kaliskiego” pochodzi z okresu trwania stanu wojennego i z mocy prawa jest nieważny.
Zawarta umowa dzierżawy zawiera liczne wady prawne. Radzę ją dać do przejrzenia niezależnym prawnikom, specjalizującym się w umowach cywilno-prawnych.
Teren działki jest nieprawidłowo oznaczony jako Bi (budowlane inne), a powinien jako rekreacyjny i taką zmianę (naprawienie błędu) powinien wystąpić zarządca terenu, czyli Zarząd Dzielnicy Bemowo na czele którego stoi pani Urszula Kierzkowska reprezentująca koalicjanta Koalicję Obywatelską.
Na przykładzie obecnego traktowania/rozgrywania sprawy działki nr 7/1 (dawnego „Dziecińca) z mieszkańcami Boernerowa widać, że w bemowskim ratuszu jest tak jak w przysłowiu: „ogon macha psem”. Faktycznie rządzi i swoje interesy przedkłada klub „Bemowo Przyszłości”, co jednoznacznie świadczy o słabości politycznej i nierealizowaniu przez Koalicję Obywatelską Bemowo obietnicy wyborczej jaką złożyła swoim wyborcom w 2018 roku.
LL
Ponieważ polityczna codzienność udowadnia jak bardzo istotnym dla realizowania ambicji mieszkańców Bemowa jest skład Rady Dzielnicy i wynikający z niej (zazwyczaj) układ sił w Zarządzie Dzielnicy Bemowo, dla wyjaśnienia mało przejrzystej dla wyborcy obecnej struktury politycznej w Radzie Dzielnicy Bemowo, podajemy skład organów władzy dzielnicy Bemowo (Rady Dzielnicy i Zarządu Dzielnicy na dzień wpisu/aktualizacji felietonu <źródło>) tak, by w wiosennych wyborach głosować ze zrozumieniem istoty politycznych klubów, a nie głosować jedynie na „partyjne naklejki”:
Klub radnych „Koalicja Obywatelska” – 1 z 2 rządzących klubów na Bemowie
- 11 z 25 radnych
- Ewa Przychodzień – Schmidt- Przewodnicząca Klubu
- Marek Lipiński – Zastępca Przewodniczącego Klubu
- Wioletta Borecka – Zastępca Przewodniczącego Klubu
- Iwona Łoboda – Sekretarz Klubu
- Maciej Bartosiak
- Patrycja Czerska
- Magdalena Gogol
- Aneta Nowolecka
- Anna Wosińska
- Joanna Wośko-Matryba
- Kazimierz Szczerba
- 3 z 5 członków Zarządu Dzielnicy – <link: podległe wydziały i jednostki UD/UM>
- Urszula Kierzkowska – burmistrz
- Małgorzata Maszało-Kulińska – wiceburmistrz
- Maciej Wójtowicz – wiceburmistrz
Klub radnych „Bemowo Przyszłości” – 2 z 2 rządzących klubów na Bemowie
- 5 z 25 radnych
- Jarosław Dąbrowski – Przewodniczący Klubu
- Łukasz Jankowski
- Maciej Ryszkowski
- Adam Zawistowski
- Artur Zygrzak
- przewodniczący Rady Dzielnicy
- Jarosław Dąbrowski
- Jarosław Dąbrowski
- 2 z 5 członków Zarządu Dzielnicy – <link: podległe wydziały i jednostki UD/UM>
- Jakub Gręziak – wiceburmistrz
- Karol Sobociński – wiceburmistrz
Klub radnych „Wybieramy Bemowo”
- 4 z 25 radnych
- Marta Sylwestrzak – Przewodnicząca Klubu
- Krystian Barciński- Zastępca Przewodniczącego Klubu
- Robert Podpłoński – Zastępca Przewodniczącego Klubu
- Jarosław Oborski
Klub radnych „Prawo i Sprawiedliwość”
- 5 z 25 radnych
- Marcin Wierzchowski- Przewodniczący Klubu
- Marek Cackowski
- Wojciech Klażyński
- Halina Molka
- Adam Niedziałek
Z doświadczenia głosowanie na PiS i na radnych „Bemowo Przyszłości”, które ukryje swoich kandydatów zapewne na listach wyborczych KO w wyborach samorządowych 7 kwietnia 2024, to strata głosu, NIE WARTO ICH WYBIERAĆ/GŁOSOWAĆ.
Radni i członkowie „Bemowo Przyszłości” tradycyjnie (jak już od kilkunastu lat) rozwalą Ratusz po wyborach, kuglarstwem politycznym/koalicyjnym obsadzą Zarząd swoimi aparatczykami i będą własne lody kręcili, niekoniecznie zgodne z interesem mieszkańców!
Tak dzieje się od lat i co Bemowo ma z tego? Jak widać nic dobrego!
- Dodatkowe info: Normalność urbanistyczna
- Sport i rekreacja na Boernerowie – niedotrzymane obietnice
- Dlaczego spotkanie może być trudne?
- Teren osiedlowych gier i zabaw sportowych
- Felieton ZE SPOTKANIA
- 2%, czyli symetryzm, manipulacja, a może niekompetencja?
- „Fit & Fun z Piłką Nożną” – zalecany przez kardiologów
- Potencjał osiedla Boernerowo nadal niszczony 40-letnim nowotworem stanu wojennego!
- „Z osiedlowego mienia ocalało tylko to, co obronili i uratowali sami mieszkańcy”
- Legislacyjna historia terenów Boernerowa