(28 listopada 2023)
Dlaczego ten wpis na tym portalu?
- bo to jeden z wielu możliwych sposobów wykorzystywania osiedlowego naturalnego terenu gier i zabaw sportowych – alternatywa dla kontynuacji zardzewiałej garażowni na działce 7/1 (dawny Dzieciniec na Boernerowie (w latach 1932-1939));
- bo to ważny element prewencji chorób naczyniowych i serca; warto wiedzieć, warto trenować, bo zdrowie najważniejsze. Jak łatwo sobie wyobrazić i o czym mówią uczestnicy, jest jeszcze sporo innych zalet ubocznych 🙂
Kardiolodzy, naukowcy sportowi i pedagodzy z Kliniki Uniwersyteckiej w Oldenburgu opracowali w ciągu ostatnich kilku lat program treningowy oparty na kilku większych badaniach, który różni się od tradycyjnych treningów piłkarskich. W programie „Fit & Fun z Piłką Nożną”, zwanej również „FitKick”, skupia się na poprawie kondycji fizycznej i jednoczesnym minimalizowaniu ryzyka kontuzji związanych z normalną grą w piłkę nożną. Dotychczasowe wyniki badań wskazują, że trening redukuje czynniki ryzyka chorób sercowo-naczyniowych, a także przynosi korzyści ludziom, którzy już mieli zawał serca.
Piłka nożna zdrowotna: Dostosowane zasady, lżejsza piłka i mniejsze boisko
Każdy może trenować i grać w „Fit & Fun z Piłką Nożną”: Specjalne zasady sprawiają, że wszyscy równie dobrze się bawią i mają wystarczająco dużo czasu z piłką, niezależnie od ewentualnych wcześniejszych doświadczeń piłkarskich. Gra odbywa się na połowie boiska z małymi bramkami bez bramkarza. Piłka jest miękka i waży 350 gramów, co znacznie mniej niż standardowa piłka nożna. Zakazane są pojedynki, uderzenia głową i strzały z odległości, a dokładne rozgrzewanie przed grą jest obowiązkowe.
Szczególnie chorzy na serce korzystają: Mniej leków obniżających ciśnienie krwi
W kilku badaniach zespół naukowy z Oldenburga wykazał, że opracowany przez nich koncept gry i treningu skutkował znacznym obniżeniem ciśnienia krwi u uczestników. Ciśnienie skurczowe spadło średnio o około dziesięć milimetrów słupa rtęci (mmHg), a rozkurczowe o około osiem milimetrów słupa rtęci. Na końcu badania uczestnicy potrzebowali mniej leków obniżających ciśnienie krwi.
Ponadto uczestnicy, przez kilkumiesięczny okres treningowy, zmniejszyli swoją masę ciała i zgłaszali mniej objawów stresu i depresji.
Trening dostosowany medycznie z kontrolą pulsu
Trening w „Fit & Fun z Piłką Nożną” jest podzielony na określone fazy i zawsze podąża za tym samym schematem: Między jednostkami treningowymi z piłką są jednostki z ćwiczeniami rozciągającymi się i przerwami na picie. Ćwiczenia koordynacyjne wspierają kondycję, zręczność i dodatkowo trenują wydolność mózgu. Aby uniknąć przeciążeń, gracze trenują zawsze w ramach swojego indywidualnego poziomu obciążenia, a każdy nosi pulsometr. Za jego pomocą kontrolują swoje tętno, które nie powinno przekraczać zakresu od 120 do 130 uderzeń na minutę.
Zdrowa zabawa – dzięki wysokiej motywacji
W „Fit & Fun z Piłką Nożną” radość z wspólnej gry i związane z nią lekkie napięcie grupowe sprawiają, że uczestnicy pozostają zaangażowani w dłuższej perspektywie. Czynniki ryzyka chorób sercowo-naczyniowych redukują się praktycznie „po drodze”. Dzięki poprawie kondycji na boisku wielu uczestników zauważa także wzrost aktywności w codziennym życiu (spacer, jazda na rowerze, prace ogrodnicze).
Kluby zainteresowane piłką nożną zdrowotną mogą uzyskać informacje na stronie internetowej fitkickliga.de Uniwersyteckiej Kliniki w Oldenburgu lub skontaktować się bezpośrednio z Instytutem Badań Sercowo-Naczyniowych w Cloppenburgu.
(tłumaczenie z języka niemieckiego: gk)
Link do programu poświęconego medycynie – Norddeutscher Rundfunk – niestety tylko po niemiecku
- Dodatkowe info: Normalność urbanistyczna
- Sport i rekreacja na Boernerowie – niedotrzymane obietnice
- Dlaczego spotkanie może być trudne?
- Teren osiedlowych gier i zabaw sportowych
- Felieton ZE SPOTKANIA
- 2%, czyli symetryzm, manipulacja, a może niekompetencja?
- „Fit & Fun z Piłką Nożną” – zalecany przez kardiologów
- Potencjał osiedla Boernerowo nadal niszczony 40-letnim nowotworem stanu wojennego!
- „Z osiedlowego mienia ocalało tylko to, co obronili i uratowali sami mieszkańcy”
- Legislacyjna historia terenów Boernerowa